Ръководството на колежа беше събрало родители и ученици за церемонията по откриване на обновената сграда 7, известна и като Сграда на Катедрата по български език и литература. Разказаха ни с много вълнение за проекта, по който е реновирана сградата. В този проект участва възпитаник на Американския колеж. Самата сграда е от 1926 година и като всички други сгради на колежа е дочакала реда си за ремонт и възстановяване.
Съботна сутрин е, слънчева и топла, търся “ лафката” на тази гимназия, за да си взема кафе и с изненада откривам, че въпросната “лафка” е от известна верига за кафе. Има на стената надпис, че напитки, съдържащи кафе, не се сервират на ученици.
Навсякъде са пръснати ученици от колежа, с лилави тениски, с брошури в ръце, готови да отговорят на въпросите на гостите си. Спирам се да задам няколко въпроса и любезно момиче обяснява: След приема разделят учениците на осем паралелки, според степента на владеене на английски език. Така до втората година всички се изравняват в познанията си по езика и от втората година започват да учат всичко на английски, без българския език, разбира се.
Изискват им 75 часа извънучебен труд на година, за да получат накрая американски дипломи. Това може да бъде спорт или кръжок, или работа в библиотеката след часовете, или полезна дейност, като тази в момента, която извършват. При кандидатстване в американски университет след това изисквали освен дипломата и тези часове извънучебен труд.
Какво знаем за Американския колеж?
Американският колеж в София е една от най-старите американски образователни институции извън пределите на САЩ. Той води началото си от училището за момчета, основано от американски мисионери във Филипополис през учебната 1860-61 година. Октомври 2010 г. Американският колеж в София чества 150 години от създаването си.
Колежът е езикова гимназия с прием след 7 клас, която предлага обучение на високо академично ниво на близо 700 момичета и момчета от 8 до 12 клас. Обучението се осъществява на английски език. Деветдесет и седем процента от учениците са български граждани. Българските ученици се обучават по българската програма за средните училища, утвърдена от Министерство на образованието, младежта и науката. Всички български ученици получават и американска диплома след покриване на допълнителните академични и други изисквания.
Паркът на Колежа заема площ от 50 акра, като в него са разположени класически сгради, общежитие за двадесет и осем ученици, театрална зала, спортна зала, спортни игрища, тенис корт, библиотека, компютърни лаборатории, класни стаи със съвременно оборудване, както и други съоръжения и помещения в помощ на учебния процес.
Приемният изпит в Американския колеж е съобразен с очакваното учебно развитие на учениците от седми клас. За него не е необходима предварителна подготовка.
Колежът не организира подготвителни курсове и никога не е упълномощавал организации или отделни личности да се занимават с тази дейност.
Приемният изпит се състои от кратко съчинение и тестова част и се провежда на български език.
Съчинението е важна част от изпита в Американския колеж. За 30 минути кандидатите трябва да напишат текст по зададена тема, която не е свързана с материала по литература, изучаван в училище. Основните критерии, по които се оценява съчинението, са обединени в две групи: риторични способности (умения за формулиране на теза и за създаване на цялостен текст, оригиналност на подхода към поставената тема) и езикова култура (правопис, пунктуация, стил).
Всеки от посочените критерии се оценява по точкова система, като максималният брой точки, който може да даде всеки проверител, е 20. Съчиненията се преглеждат от двама проверители и крайният резултат е сборът от техните оценки. При разлика от 4 или повече точки, работата се проверява от арбитър. Темата на съчинението се обявява в деня на изпита.
Тестът включва четири раздела, които могат да бъдат с математически, езикови и логически задачи. Времето за работа върху всеки от разделите е 25 минути. Форматът на въпросите може да изисква от кандидата или да впише отговора сам, или да го избере от няколко изброени варианта. Отговорите се нанасят в отделен формуляр.
Крайното класиране се прави само въз основа на общия резултат от теста и съчинението.
Учебната такса за български ученици за учебната 2011-2012 г. е фиксирана на левовата равностойност на € 5700.