Филмите, книгите и списанията често описват хора, които са “ударили дъното”, преди да стане възможно да им се помогне. Това е мит. Няма нужда хората да стигат до дъното, за да им се помогне. Изследвания доказват, че ранната идентификация на проблема с наркотиците дава възможност за много по- добри разрешения .
Ранното разпознаване на първите знаци – преди някой сериозно да е пострадал, да е изгонен от училище или работа, да разруши важни връзки, да навреди на здравето и самоуважението си, е много важно. То може да стане след преглед от специалист, но е възможно и от член на семейството. Какво ще стане по- нататък, зависи от степента на развитие на проблема – възможно е някои да спрат веднага след сериозен разговор, а други да имат нужда от продължително лечение. Въпросите по- долу помагат да се изясни обстановката, те са уместни за разговори с родителите.
1. Мислите ли, че детето ви е променило приятелската си група?
2. Сигурни ли сте, че дружи с нови хора?
3. Занемарило ли е външния си вид?
4. Детето ви загубило ли е интереса си към дейности, които досега са го вълнували и развличали?
5. Отсъства ли от училище?
6. Намалени ли са оценките му в училище?
7. Станало ли е детето ви потайно, крие ли вещи , приятели, бяга ли от разговор?
8. Мислите ли, че е гузно, когато го попитате къде е било?
9. Смятате ли, че ви лъже за местата, където е било?
10. Има ли явни промени в личността или резки смени на настроенията?
11. Намирате ли, че е станало по- мудно и изтощено?
12. Прави ли ви впечатление, че твърде често си намира извинения да не присъства на семейни сбирки или при общи излизания ?
13. Мирише ли твърде често в стаята му на ароматни пръчици, спрей за освежаване на въздуха или ни химикали?
14. Използва ли таен или кодиран език с приятелите си?
15. Установявате ли, че харчи прекалено много пари, без да може да даде обяснение за какво?
16. Попадало е в беда – в семейството, на работа или на училище или с полицията поради употреба на алкохол или наркотици?
17. Намирали ли сте предмети, които се използват във връзка с употребата на наркотици като цигарена хартия, лула, метални капачки от бутилки, опаковки от спринцовки, колани, обгорени лъжици, фон дьо тен и др.?
18. Намирали ли сте инхалантни продукти / от рода на лак за коса, лак за нокти/, хартиени торбички, смачкани пликове, които се употребяват при инхаланти?
19. Намирали ли сте шишенца от капки за oчи, с които могат да се замаскират зачервени очи или разширени зеници?
20. Усещали ли сте, че когато се върне от училище, детето ви мирише на вода за уста или ментова дъвка- с това може да се прикрива употребата на алкохол?
21. Откривали ли сте липсата на лекарства , изписани с рецепта?
Какво да направим след това?
Отговаряйки на тези въпроси, вие и сами можете да се ориентирате за правилния отговор – при преобладаващи отговори от типа на " често" и “понякога” най- добре е веднага да направите тест.